Правилното нанасяне на лепилото за плочки е от съществена важност за сигурното им залепване. Разбъркването с точното количесто вода и правилната бъркалка също.
Ще ви покажем различните правила при лепене на плочки.
След това ще изработим къщичка за птици, която ще залепим със стопяемо лепило на Steinel.
Днес ще започна с няколко думи за маламашката. Тя е инструмент, който се използва за какво ли не. В зависимост от предназначението ѝ е и нейната форма.
Всички познавате правата маламашка, предназначена за шпакловане или нанасяне на мазилка. Освен с материала, от който е изработена, обикновено стомана, всяка маламашка се характеризира и с размер, който показва дължината и широчината на стоманената пластина.
Маламашките, предназначени за лепене на плочки, или по-точно за нанасяне на лепилото за плочки, са назъбени, с различни форми на зъбите. Така се редуват ивици лепило с празни пространства между тях.
Най-често използваните маламашки за лепене на плочки са с квадратни зъби, като размерът им е различен – 4,6,8,10,12,14 мм. Когато избирате маламашка, този размер трябва да е съобразен със съответната работа, която имате да вършите.
Винаги четете указанията на производителя за количеството т.н. направна вода. Точното ѝ измерване ще ви осигури правилната консистенция на лепилото и лесната работа с него, а за саморазливните замазки точното и еднакво количество вода е абсолютно задължително.
След нанасяне, лепилото се разнася с назъбената маламашка, като тя се движи само в едната посока. Линиите трябва да са прави, а не безразборно завъртяни, както ви дойде най-лесно.
След като нанесете лепилото поставете плочкатата в леглото от лепилна смес, притиснете и приплъзнете перпендикулярно на линии на лепилото.
При приплъзването на плочката, линиите от лепило се съединяват и се създава вакум, който спомага за доброто залепване на плочката, като я държи по време на първоначалното втвърдяване на лепилото.
Това е правилният начин за нанасяне на лепило и това трябва да се случи под плочката, ако основата е добре изравнена и маламашката е с правилния размер. Можем да кажем, че имаме осигурен над 90% трансфер на лепилото между основата и гърба на плочката. Липсата на кухини под плочката гарантира и здравината на настилката при случайни концентрирани удари.
Ето ни отново в топлата работилница. Но навън става все по-студено и затова реших днес да направя една къщичка за птици, та да могат някои врабчета да се скрият в нея през зимата. Ще я окачим на двора и Габи ще храни птичките, които решат да се нанесат в нея.
Взел съм дъски от масивна дървесина, за да направим от тях къщичката.
Ще режем с циркуляра и шината на Волфкрафт.
Аз имам два циркуляра – единият ми е с кабел, а другият е мултиволт. Не че се хваля. Само казвам.
Предварително съм разчертал детайлите върху дъските, за да не губим време.