Работа с осцилатор, фугиране на плочки, използване на стеги
В днешното предаване ще ви покажем що за инструмент е осцилаторът и колко мултифункционален може да бъде той. Ще обърнем внимание на фугирането на плочки, кои са инструментите и принадлежностите, които ни трябват.
А на края ще разберете как две стеги напълно заместват два индивида, които уж ви помагат, пък и не дават тъпи съвети.
В духа на тези разсъждения днес ще ви представя един инструмент, за който много хора биха казали, че може да замести един куп други инструменти.
Аз лично не съм съгласен с това твърдение, но той си има своето място във всяка работилница, защото може да свърши работа там, където друг инструмент не може да достигне.
Този мултифункционален инструмент, с който можете да вършите един куп неща е осцилаторът. Самото му наименование показва, че той върши работа като извършва повтарящи се трептения – от латински - oscio, което означава трептя.
Класически пример за осцилатор е махалото. Това е движението, което е в основата на движението на аксесоара при работа с осцилатора.
Тесният ъгъл на трептене на острието позволява прецизен контрол върху инструмента. Той не рита, както това може да се случи при въртящ се, например циркуляра, или възвратно-постъпателен - какъвто е прободния трион например.
Аксесоарът или острието е монтиран към инструмента чрез механизъм, който му позволява много силно да вибрира. Това се използва за шлифоване или рязане в завизимост от поставената приставка.
Тази универсалност на осцилатора ви позволява да изпълнявате множество задачи, които биха били невъзможни с други машини. Затова този инструмент се използва както от домашни майстори, така и от професионалисти.
Ако не притежавате такъв осцилаторен мултифункционален инструмент, купете го и ще се чудите как сте се справяли досега без него. Той може да бъде трион, шабър, шлифовъчна машина в един компактен и удобен електроинструмент.
Всъщност технологиите за производство на керамични плочи и гранитогрес предполагат използването на фугиращи смеси за запълване на фугите след тяхното полагане.
Фугиращите смеси са неразделна част от предлаганите системи за лепене на плочки. Сигурно понякога си мислите,че това е само заговор между производителите на керамични покрития и тези на системите за полагане на плочки?
Онлайн пазаруването си има и своите предимства. Поръчваш и ти ги доставят, няма задръствания, няма нерви. Е, липсва реалния контакт с консултанта в магазина, но има и такъв онлайн. С него винаги може да се обсъдят предварително всички важни въпроси.
Но преди да се заемем с работата искам да ви попитам: Вие как избирате цвета на фугиращата смес?
Нека да ви дам един съвет.
След като са ви докарали плочките, слагате две от тях в чантата и отивате в магазина.
Там повечето производители са изложили мостри на фугиращите си смеси и силикони.
Избираш си цвят и слагаш реалната мостричка между плочките. Пробвай с повече цветове и нюанси, докато не си харесаш. Не го ли направиш по този начин фугата може и да не пасне много добре на плочките. Едно време се фугираше с бял цимент. Няма грешка. Сега толкова много цветове и нюанси има на фугите, че ако нямаш мостри на плочките и фугите, трудно ще уцелиш.
В днешното забързано ежедневие нямаме много възможности да изпуснем парата и да си почиваме. Затова аз използвам всяка възможност да съм в работилницата и да правя нещо с ръцете си. Така разпускам активно.
Сега, не че нямам поне 4 вида машини, с които да отрежа тази гредичка.
Но да не забравяме как се работи и с ръчния трион. Напред, назад, напред, назад ...
Добре е гредичката да не ви шава много. Стенли!
Хвани там, за да не мърда гредата!
Ама нищо не държиш!
Какво?
Хвани и ти там в края!
Пробвай на другата страна.
Хвани на обратно триона.
Ама вие и да тежите не можете! Нищо не държите! Айде марш във фитнеса да тренирате!
Знаете ли, че две стеги могат напълно да заменят два индивида, които уж ви помагат… И въобще не дават тъпи съвети.
Аз защо не си взема две стеги и да си свърша работа вместо да разчитам на тези двамата. Остави, че не вършат работа, но и се правят на умни.
А за да ти е лесно, особено при дупчене, рязане, шлайфане, детайлите, които обработваш трябва да са добре фиксирани.
Ако детайлът се движи, хем не можеш да работиш, хем ще повредиш и инструмента. Затова използвайте стеги. Има какви ли не – с метални, с пластмасови челюсти, винтови, телескопични, лентови, ъглови, стеги тип чирак, пружинни.