Да Знаеш Как
Мисия Моят Дом
Да Знаеш Как
Направено в България
Начало
Най-нови
Най-гледани
Гости
Инструменти
Wolfcraft
Collomix
Rubi
Steinel
Kapro
HiKOKI
Wago
Makita
Bosch
Stanley
Rems
Metabo
Topmaster
Raider
Съвети
Боядисване
Плочки
Силикон
Осветление
Лепене
Пробиване
Измерване
Трикове
Крепежи
Проекти
За дома
Баня
Под
Работилница
Строителство
Градина
Предавания
Сезон 2019
Сезон 2020
Сезон 2021
Продукти
Контакти
За реклама
Общи условия
Политика за бисквитки
Хостинг от SuperHosting.BG
© Copyright 2021 Point Group

Определяне на нивото при ремонт на апартамент

Съвети Kapro Измерване

Един метър от готов под - едно от най-важните понятия при ремонт на апартамент. По всяко време на ремонта трябва да имате ясна представа къде се намира вашето ниво <<един метър готов под>> във всяка стая. Ще ви покажа как след основния ремонт нивото в цялото жилище да бъде на едно ниво, без никакви прагове и преходни лайсни. Определянето на това ниво става най-лесно с лазерен нивелир.

Както се казва, човек и добре да живее, идва един прекрасен ден, в който започва основен ремонт. Подмяната на настилките е една от задачите при такъв ремонт. Ще ви покажа ето на този макет тук как се определя нивото, така че след като положите всички настилки, всяка с различна дебелина,  да не се налага да слагате преходни лайсни при вратите и смяната на настилките.

един метър от готов под
                         
При един основен ремонт едно от най-важните неща е да определим нивото на замазката в целия апартамент. Така накрая на ремонта ще имаме едно ниво във всички помещения, независимо от вида на крайното покритие – гранитогрес, естествен паркет или ламинат, мокет или ЛВТ.                 

Започваме от входната врата. Най-често нивото на стълбищната площадка се приема за кота „0 „ или кота „готов под“.    

ниво на апартамент                           

За по голямо удобство тя се отбелязва на 1м височина и названието става „един метър – готов под“.            

Следващата ни задача е това ниво да пренесем във всички помещения и то на няколко места по стените. Това става най-лесно със лазерен нивелир който е поставен на подходяща стойка позволяваща повдигаме поне до 120см.
Ако има плавно нагласяване на стойката още по-добре.              

определяне на ниво   

След като сме нанесли нивото можем да пристъпим към измерване на съществуващото положение във всяко едно помещение. За целта трябва да имаме една летва с височина около 120см на която сме отбелязали с хоризонтална линия нивото „1м готов под“.                                                    

Разликата се получава между белега на летвата и лъча на лазерния нивелир. Ако например в дадена точка от стаята сме измерили 108см, това означава че тази точка е по-ниска с 8 см от нивото на стълбището.             

Нивото един метър от готов под се определя на няколко места във всяко помещение. 
Следващата задача е да се съобразим с избраното крайно покритие.     

Ако например то е гранитогрес 1см, прибавяме и 1см лепило и за замазката остават 6см или 1см+1см+6см = 8см
Ако за това помещение сме избрали масивен паркет с дебелина 2см, тогава става 2см+0.5см лепило + 5,5см замазка = 8см.

избор на лазерен нивелир                                 

За определяне на нивото ще ни трябват различни измервателни уреди, тъй като тази дейност е свързана с правилно и точно измерване.  Ако преди години това се правеше с воден, сега ще използваме лазерен нивелир. 
Сложете нивелира на стойката.

Първо, както каза и Боби, тръгваме от нивото на вратата. Целият апартамент трябва да стане с това ниво. 

Включваме и нивелира и определяме височина, която е позната под термина 1м от готов под – т.е. от нивото при входната врата вдигаме лъча на лазера на 1м. Това ниво се отбелязва в целия апартамент – по всички стени, във всички помещения. 
Ние работим тук в мащаб, но така става ясно за какво говорим.
Следва стъпка 2. 

Намираме най-високата точка на бетоновата плоча в целия апартамент. Ако тя е с поне 5 см под нивото на единия метър – всичко е наред. Ако е на 1 или 2 см под нея – имаме проблем, тъй като пясъчно-циментовата замазка трябва да бъде с дебелина минимум  3-4 см, като добавим и настилката,  ще трябва да се вдига нивото.

Ако имаме тези 5 заветни см, всичко е наред. 

Тя е най-важната, тъй като определянето на височината на замазката във всяко едно помещение трябва да се съобрази с вида на настилката.
В кухнята обикновено са плочки. Избрали сте керамични плочки с дебелина 1 см, прибавяме 1 см и за лепилото и така в кухнята от замазката, до определеното ниво 1м от готов под, трябва да има 102 см.

В хола ще залепим естествен паркет с дебелина 2 см. Лепилото е поне 0,5 см и така в хола замазката трябва да достигне до 102,5 см.

Ако ще се полага ламиниран паркет се следва същата логика на изчисленията. Само трябва да се прибави дебелината на задължителната саморазливна замазка – около 2 мм, подложката 0,5 мм, дебелината на паркета 0.8 мм 

Ако пък сте решили да положите мокет, или друга мека настилка, то замазката ще бъде по-висока. Трябва само да се прибави дебелината на саморазливната замазка и тази на покритието.

В банята обикновено се налага задигане на нивото, заради канализационните тръби, които трябва да минат по пода. Но там може и да задигнете нивото, тъй като освен тръбите трябва да се осигури и наклон към сифона.
Изчислява се на същия принцип – плочки, лепило, наклон от 0,2%.

ниво в апартамент

Изводът е, че за да имате еднакво ниво на всякъде в жилището след поставянето на различните подови настилки, замазката във всяко помещение трябва да бъде с различна дебелина. Е, разбира се ако сте решили целият под да е с една и съща настилка, например плочки, то тогава е по-лесно – замазката и тя трябва да бъде навсякъде на едно ниво.

ПОВЕЧЕ
Вижте още:
Съвети
Крепежи Трикове Измерване Пробиване Лепене Осветление Плочки Боядисване Силикон
Трикове с ролетка
84.8 K
2:04

Трикове с ролетка

Съвети Измерване Трикове Kapro

И така както си меря, се сетих да ви покажа няколко трика за правилно...