Вентилиран покрив
Не всички покриви са еднакви. Добре изпълнената покривна система Tondach и добрата подпокривна вентилация осигуряват дълъг живот на керемидите, конструкцията и допринася за отличен микроклимат в помещенията. Така че няма да се налагат чести ремонти. А широката гама от продукти и цветове ви дават невероятни възможности за вашия керамичен покрив – независимо от това дали изграждате нов или санирате стария.
Често майсторите съветват да се спести най-вече от височината на контралетвите. Старите майстори на покриви обаче знаят, че поставянето на контралетви се прави, за да може водата, попаднала под керемидите, да се стече в улука и пространството под керемидите да остане сухо.
Монтаж на контралетвите
Контра летвите се монтират успоредно на ребрата на покривната конструкция. Те осигуряват основата за фиксирането на носещите летви, върху които се закачат крачетата на керемидите.
Ако сте покривджия, имате да завиете много винтове на един покрив. За по лесна работа ви препоръчвам ударен винтоверт.
Когато работите с обикновен винтоверт, ръката ви се натоварва от въртеливото движение на инструмента. Всеки път когато завиете винта, усещате напрежение.
Ударният винтоверт е създаден за завиване на много винтове главно в дърво, без да натоварва ръката, защото защото в момента на удар, въртящата се тежест е това, което завива винта.
Производителят е казал, че за добро вентилиране на покрива са необходими поне 8 см между обшивката на покрива и керемидите. Този канал осигурява естественото движение на въздуха от стрехата към билото.
Особено важно е да се осигури правилна вентилация на покрива, която съдейства за изсушаване на евентуален конденз образуван от долната страна на керемидите. За целта при стрехата се оставят допълнителни отвори.
А в горната част на покрива се монтира билна летва, върху която се фиксират капаците без да се замазват. Тя е монтирана върху летводържатели от галванизирана стомана и устойчиви на корозия.
Свикнали сме да асоциираме понятието правене на покрив само с редене на керемиди. Но както виждате, за да разчитате на един добре функциониращ покрив, има редица изисквания и операции, които трябва да бъдат извършени преди същинското редене.
Керемидите се редят много бързо и лесно, ако подготовката и монтажа на дървените носещи летви е извършен прецизно.
Вентилационни керемиди
За подобряване на вентилацията на покрива, производителят препоръчва монтаж и на вентилационни керемиди. Броят им се изчислява индивидуално за всеки отделен покрив и се монтират в предпоследния ред преди билото.
Чрез отворите си в долния край, те подпомагат движението на въздуха под керемидите и са задължителен елемент от системата на вентилирания покрив.
Върху билната летва, която осигурява доброто вентилиране в зоната на билото, се полага специалната вентилационна лента . Целта на тази лента е да не допуска навявания от сняг под капаците, а перфорациите пък осигуряват безпроблемното излизане на въздуха идващ от към стрехата.
Лентата се залепва към последния ред керамични керемиди от двете страни на билото чрез бутилови ленти, намиращи се от долната ѝ страна. Тя е широка 25 мм и осигурява залепването на алуминиевата лента към керемидите.
Лентата е плисирана по краищата и затова има фактор на разтягане до 30%. При притискането ѝ с валяка ляга плътно по керемидите и следва профила на керемидата, за да уплътни изцяло билото против пробикване на сняг дъжд или замърсявания. Бутилът, от който е изработена тази лента, е устойчив на стареене и ултравиолетови лъчи и осигурява добрата адхезия.
Отворите за вентилация в алуминиевото фолио са с размер 2,5мм х 4ммм и са разположени от двете страни на билото. Така се осигурява много добра вентилация от всяка страна - 181 cm2/m, т.е. обща площ от двете страни 362 cm2/m. Това е напълно достатъчно, за да се осигури нужния поток от въздух, за да имаме здрав и дълготраен покрив.
Монтаж на капаците
Капаците се фиксират със скоби към билната летва и един към друг. Така че няма как да ти падне капак на главата, особено след бурни ветрове и вихрушки.
Металната скоба, фиксирана към билната летва, придържа горния капак.
Всеки капак може да бъде фиксиран или със скоба и винт, като отворите за винтовете са подготвени, но не са разпробити изцяло.
Най-важната функция на сухия монтаж на билата на покрива е да осигури постоянен поток на въздуха от стрехата към билото. Това запазва дървената скара суха и предпазва от „измятане“ на конструкцията. Така се запазва правилната ѝ финкция деситилетия наред. Затова с използването на елементите за сух монтаж - летводържатели, вентилационна лента и скоби за капаци, заедно с вентилационни керемиди се осигурява възможността на влезлия при стрехата въздух да излезе при билото, преминавайки по целия скат на покрива.
Осигуряването на постоянен и ефективен въздушен поток е от съществено значение за живота на цялата покривната система. За да има условия за създаване на устойчив въздушен поток е необходимо спазването на минималните сечения на контралетвите и летвите. Така се образува въздушния канал, по който въздухът се придвижва отдолу нагоре. Височина на канала от 8 см, а по-добре 10 см, е минимално необходимата, за да се създаде циркулация на въздух, който да изсушава конденза под керемидите, да обдухва керемидите и летвите - така да удължава живота им като елиминира възможността от появата на плесен язви под покрива. Освен това непрекъснатото движение на въздуха под керамичните керемиди е допълнителна топлоизолационна преграда – за жегата през лятото и за студа през зимата.