Ръчна полиуретанова пяна или пистолетна
Аз днес съм се подготвил с няколко флакона с различна ръчна пяна с апликатор Genius Gun на Судал.
С полиуретановата пяна се запълват различни отвори и фуги. Тази пяна се разширява след нанасяне, така че имайте предвид това, когато запълвате. Ако след разширението трябва да нанесете още - просто повторете процедурата, вместо да хабите излишно пяната.
Съхранете я за следващия път. Хубавото е, че след като изсъхне тя се реже с нож и след това може да се шпаклова и боядисва.
Ето днес ще споделя с вас как запълних отвора, който пробих, за да прекарам едни тръби с полиуретанова пяна.
Някой ще каже, какво пък толкова ще споделя?!
Ще споделя, защотото може да ви е от ползва когато и вие попаднете в подобна ситуация.
А каква е ситуацията?
Монтирам си бойлер - нали ни плашат, че парно нямало да има, топлата вода с режим щяла да бъде тази зима.
Трябваше да пробия отвор в стената, за да прокарам тръбите. Нямах никакви проблеми с отвора. Пробих го горе, почти до тавана. То отвор - колкото да мине една тръба ф10.
Най-лесно ще я запълня с полиуретанова пяна.
Преди две седмици монтирах едни прозорци и ми беше останала малко пяна в единия флакон. Викам си - ще я използвам нея.
Слагам пистолета …. - да ама не - запушен.
Взимам другия пистолет.
Абе аз пистолети имам много. Но един колега дограмаджия ми беше какзал, че пистолетите за пяна са нещо като уред за еднократна употреба.
Ако не го почистиш много добре с чистител, следващия път като ти потрябва пяна направо си вземи нов.
Питали са ме много пъти разни хоум геймъри - “Какъв пистолет за пяна да си взема. Хем да не е скъп, хем пък да работи всеки път, когато ти потрябва?”
Е, няма такъв. Той шопът добре си го е казал - Ем убаво, ем евтино - нема.
За да работи, дори и най-скъпият пистолет, си иска грижа - основно почистване всеки път. Като казвам основно - значи много старателно, за да не остане никаква пяна в цевта. Ама и тогава не е сигурно.
Ти си чисти пистолета, ама не леж на тази кълка.
Така ми вика моят приятел дограмаджията.
Сега, монтажниците на дограми са друго нещо. Те всеки ден монтират и даже не свалят пистолета от флакона.
Но за тези, които ще им потрябва пяна веднъж на месеца, може и по-рядко, аз препоръчвам - ръчна пяна. Хем няма да се набутвате за пистолет, хем може и да си купите малък или голям флакон - колкото ви трябва. И освен това като свършите работа, затваряте и след месец-два - пак можете да си я ползвате.
Ако се замислите, съвременната химия наистина даде възможност за създаване на нови и непознати до сега лепила - за различни материали, на различна основа, бързи, свърхздрави.
Като отидеш в магазина, дали в Ташев Галвинг или друг, едни рафтове с лепила се ширнали. Чудиш се какво да избереш.
Най-важното е да знаеш какво ще лепиш и после само четеш етикета.
Мен ако ме питате - първо правя една консултация в интернет. Проучвам нещата и после по-лесно се ориентирам в магазина.
Тук имам няколко флакона с полиуретаново лепило на Судал - готови за употреба.
Това, че ръчните пени и полиуретановите лепила са в еднакви аерозолни опаковки и с патентованите апликатори Genius Gun не трябва да ви заблуждава. Четете етикета.
Разликата между лепилото и пяната е в тяхната експанзия. Пяната се разширява от влагата във въздуха и затова е препоръчително основата да се напръсква преди полагане. За по-бързо раздуване.
Полиуретановите лепила имат много ниска експанзия и много добра адхезия към различните строителни плоскости.
Те, както казах, са готови за употреба.
Готови, готови, ама трябва добре да го разклатите преди да лепите. Да се смеси вътре газа с лепилото. Иначе като натиснете спусъка, газът ще излезе, а вътре лепилото си остава. Няма как да го изкарате от там.
С полиуретановото лепило се ляпят различни строителни материали - като започнете от газобетон, камък или гипсокартон и завършите с ОСБ или стиропор.
Към основата няма големи изисквания, даже не грундирате.
Нанасяте върху едната основа колкото пяна ви е необходима и залепвате. Количеството на лепилото контролирате със спусъка.
Ако блокчето газобетон е по-тънко нанасяте една ивица по средата. Ако искате по-дебела ивица лепило - натискате повече спусъка.
Ако трябва само тънка ивица - натискате по-слабо спусъка.
Работите с една ръка.
Ако имате да обръщате прозорци с ивици гипсокартон, или просто да залепите гипсокартон на стената - нанесете лепилото върху оразмереното парче, изчакайте малко и след това го притиснете към основата.
При лепене на цели плочи гипсокартон или пък стиропорени плоскости - нанасяте лепилото на зиг заг и на рамка по периферията. Колкото по-голяма е плоскостта - повече лепило нанасяте.
Със спусъка контролирате количеството - все едно работите с пистолет. Първо натискате по-леко, докато започне да излиза лепилото и усетите колко трябва да натискате и след това е лесно.
След като свършите работа - почиствате тръбичката, затваряте я с тапата, сгъвате и я щраквате на мястото ѝ . И не забравяйте да затворите капачката, защото тя блокира спусъка.
Това е, прибирате я и след месец, като ви дойде пак кеф за лепене на втория перваз, взимате си флакона и лепилото пак е готово за употреба.
Това е за днес.
Дойде време да се разделим.
В сайта на предаването ще намерите и още видеа за полиуретановите пени и лепила.