Как да скрием грозните тръби от парното, тънкости при боядисването
Ще ви покажем как бързо и лесно да скриете грозните тръби от парното или друго нещо, което ви дразни и не искате да ви се набива в очи всеки ден. Лепиш газобетона, върху него гипскартон и си готов за 2 часа с целия ремонт.
После ще си говорим и за боядисването - как да подходим и какви материали да използваме, когато ни предстои да боядисваме различни стени – нови, стари с петна или с поправки по тях. Че то боядисването не е само търкаляне на едно мече по стената.
Как да скрием грозните тръби от парното
Пред вас се една често срещана ситуация. Имате някакви тръби от парно или нещо друго, които не могат да бъдат премахнати, грозни са и искате да ги скриете. Има няколко начина за това.
Сега, ако сте в панелка и се греете от тези тръби на парното, няма да искате да ги скривате зад нещо плътно. Ще изберете някакви декоративни решетки, така че топлото да излиза през тях.
Но ако тези тръби не ви топлят и не можете да ги махнете, тогава решението, което ви предлагаме днес е за вас.
Ще ви покажа как много бързо и лесно да ги скриете зад газобетонни блокчета. Върху тях ще залепим гипсокартон и ще оформим ъглите и ръбовете.
Добре е да планирате всичко в началото на ремонта, тъй като ще си спестите време и усилия.
Ако стените ви са с пукнатини и целите са изпъстрени с поправки – замазвали сте канали от инсталации или сте местили контакти аз бих ви посъветвал вместо да шпакловате две-три ръце, да направите една суха мазилка по целите стени. Сухата мазилка затова е суха, защото няма мокри процеси – лепите гипсокартона и запълвате фугите. След това ако искате шпакловате с готова минерална шпакловка, докато не постигнете желаната гладкост.
Можете да направите и предстенна обшивка. Това ви дава възможност да сложите вата зад гипсокартона и да изправите идеално стените, ако са криви.
Но това вече зависи от конкретната ситуация.
За да ви покаже Стенли неговата идея за скриване на тръбите ще трябват няколко блокчета газобетон с дебелина 5 см. Няма нужда от по-дебел. Ще ни трябва гипсокартон, шпакловка, метални профили и хартиена лента.
Но да погледнем в сайта на Ташев Галвинг какви инструменти могат да улеснят нашата работа.
Най-тънката работа при сухото строителство е полагането на лента по ръбовете и ъглите.
Има инструменти, които едновременно полагат и лентата и сместа и други, с които монтажа на ъгловия профил е по-лесно.
Сега ще отида до магазина, за да си поговоря и с консултантите. Те ще ме посъветват, кой инструмент да купя.
Първо ще мина през зоната за сухо строителство, за да купя гипсокартона, лентата, профилите и шпакловката.
Да видим коя машина за полагането на лентата ще ми препоръчат консултантите.
Щях да забравя – ще трябва и един нож за рязане на газобетон за зегето.
За лепенето на газобетона и гипсокартона ще взема бързо съхнеща пяна за лепене. Нали казахме, че ще работим сухо и бързо.
Сигурен съм, че Стенли чака с нетърпение да му занеса инструментите, тъй като, да си признаем, работата с гипсокартон не му е любимата.
Тънкости при боядисването
Спомняте си, че до скоро като кажеш, че правиш ремонт, това означаваше, че сменяш тапетите и в краен случай боядисваш и тавана. И затова не ти трябваха майстори.
Един приятел, преди време ми споделяше, как майка му и баща му правили ремонт у тях. Боядисвали тавана, по средата имало едно петно. От тези с бледо оранжев цвят, нали ги знаете.
Та боядисали една ръка. Изсъхнал латекса, гледат петното пак там. Боядисват втора ръка, петното пак там.
Решили, третата ръка ще оправи работата. Да ,ама не. И така докато по тавана не започнали да се образуват мехури. Свалили всички пластове боя до шпакловката и започнали отново.