Да Знаеш Как
Мисия Моят Дом
Да Знаеш Как
Направено в България
Начало
Най-нови
Най-гледани
Гости
Инструменти
Wolfcraft
Collomix
Rubi
Steinel
Kapro
HiKOKI
Wago
Makita
Bosch
Stanley
Rems
Metabo
Topmaster
Raider
Съвети
Боядисване
Плочки
Силикон
Осветление
Лепене
Пробиване
Измерване
Трикове
Крепежи
Проекти
За дома
Баня
Под
Работилница
Строителство
Градина
Предавания
Сезон 2019
Сезон 2020
Сезон 2021
Продукти
Контакти
За реклама
Общи условия
Политика за бисквитки
Хостинг от SuperHosting.BG
© Copyright 2021 Point Group

Правилно ли работите с чук?

Инструменти

И днес чукът се състои от тежаща глава, фиксирана към дълга дръжка, с която се замахва, за да се осъществи удар на малка площ.
Главата на чука обикновено е изработена от стомана, която е допълнително термично обработена за твърдост, а дръжката е от дърво или пластмаса.
Чукът е прост инструмент, предназначен за ръчно забиване на пирони, шпилки и други скрепителни елементи в по-меки материали, най-често дърво.

Да знаеш как да боравиш с инструментите е основно умение, което всеки  трябва да има. И ако първобитните хора не са могли да обяснят защо чукът работи, то днес развитието на физиката като наука разкрива как човек се е научил да го използва все по-ефективно  в ежедневната си работата.

Чукът е прост усилвател на сила, който работи чрез преобразуване на механичната работа в кинетична енергия и обратно.
Нека забием един пирон. Проста работа, но я тя може да бъде свършена по различни начини. За неквалифицираните чукане означава просто да удряш нещо, докато не свършиш работата. Нека направим и крачка напред.

Правило номер едно.
Когато имате нужда от по-голям контрол над чука, като когато започвате да забивате пирон, стиснете чука по-близо до главата. Когато имате нужда от  повече сила, хванете чука близо до края на дръжката.


Поставете пирона там, където искате да го забиете, и го задръжте между палеца и показалеца. Поставете пръстите си в горната част на пирона. 
Ако държите пирона близо до мястото на забиване, ако не уцелите главата му при удара, най-вероятно ще уцелите пръстите. Усещането не е приятно и е доста болезнено.
Хванете чука близо до средата на дръжката. Почукайте леко пирона, докато потъне в дървото достатъчно, за да може да стои сам.

При първоначалното забиване на пирона движението е от китката на ръката.

След това следва същинското забиване на пирона. Хванете чука в края на дръжката и удряйте. Сега движението е от лакътя. За да не се изкривява пирона е важно в момента на удара, оста на дръжката на чука и пирона да образуват ъгъл от 90 градуса.


За да постигнете точен удар всеки път, фокусирайте се върху главата на пирона, а не върху чука. 
Оставете тежестта на чука да свърши по-голямата част от работата. Не е нужно да използвате цялата сила в тялото си, когато чукате. Това ще доведе само до напразно изразходване на енергия и изкривени пирони. Теглото на главата на чука плюс равномерното движение на ръката осигурява достатъчно сила, за да забиете пирона.

И така, при работа с чук за максимален контрол - движението е от китката, а за максимална мощност – движението  на ръката е от лакътя. 
Но както за забиването на пироните си има правила, така има за изваждането им.

Пъхнете обратната страна на чука под  главата на пирона и дърпайте назад. За да не изкривите пирона, спрете по средата на ваденето и подложете под чука дъсчица и след това продължете с ваденето. 

Лесно е – лост от първи род, нали си спомняте.

Ето и няколко практични съвета:
Ако забивате т.н. джамджийски пирончета, които са твърде малки, за да се държат между палеца и показалеца, вземете парче тънък картон или дебела хартия и прокарайте пирончето през него. Вместо да държите пирончето, държите картона.

Ако дървесината, в която забивате пирона е много твърда, добре е преди да забиете пирона, да направите пилотен отвор и в него да забиете пирона. Така се предотвратява и разцепването на дъската.
И за да се предотвратят нежелани последствия от чукането – не използвайте чук с разхлабена дръжка, защото главата му ще хвръкне и не е ясно къде ще спре.
И най-важното – за всяка работа си има чук. Работете с правилния чук.

ПОВЕЧЕ
Вижте още:
Инструменти
Raider Topmaster Metabo Rems Stanley Bosch Makita Wago Kapro Steinel Rubi Collomix HiKOKI Wolfcraft